www.otoshowbursa.com
Untitled Document

FUAR SONUÇ RAPORU 2011

BURSA OTO SHOW 2011

Bursa 7. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet,
Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı 

11 – 17 Nisan 2011

Ziyaretçi Araştırması Özet Sonuçları

GİRİŞ
Bu araştırma raporu, 11 – 17 Nisan 2011 tarihleri arasında TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde kuruluşumuz TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. tarafından, ODD Otomotiv Distribütörleri Derneği işbirliği, KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası desteğiyle hazırlanan BURSA OTO SHOW FUARI 2011, Bursa 7. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı ile ilgili olarak hazırlanmıştır.

ARAŞTIRMANIN KONUSU VE AMACI
Bu araştırma, BURSA OTO SHOW FUARI 2011, Bursa 7. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı sırasında ziyaretçiler ile yapılan anketin ve fuar girişinde ziyaretçilerden alınan bilgi formlarının değerlendirme sonuçlarını ve fuarın basında çıkan haberlerini fuar katılımcı firmalarına sunmak, ziyaretçi profilini, ziyaretçilerin fuar hakkındaki genel değerlendirmelerini tespit ederek, gelecek fuarlarda elde edilen bu sonuç ve düşüncelerden yararlanabilmek amacını taşımaktadır.

ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ VE ÖRNEK YAPISI
Araştırma günlere ve saatlere eşit dağılmış ve tesadüfi olarak seçilmiş 200 fuar ziyaretçisi ile yüz yüze anket yöntemi uygulanarak ve ziyaretçilerden fuara girişleri sırasında elde edilen bilgi formlarının değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir.

GENEL FUAR BİLGİLERİ

FUAR AÇILIŞI VE ETKİNLİKLER

BURSA OTO SHOW FUARI 2011, Bursa Vali Yardımcıları Sayın Adnan ÇAKIROĞLU, Sayın Ahmet KURT ve Sayın Mehmet Vedat MÜFTÜOĞLU, Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Sayın Ali KUL, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Abdullah KARADAĞ, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İlhan PARSEKER, Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Sayın Dr. Hayri ERCE, İl Emniyet Müdürü Sayın Halil YILMAZ, Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa DÜNDAR, Nilüfer Belediye Başkanı Sayın Mustafa BOZBEY, İl Özürlüler Kurulu Koordinatörü Sayın M. Sadık ZEYBEK, İl Dernekler Müdürü Sayın Osman DİKMEN, Bursa Vergi Dairesi Başkanı Sayın İbrahim SAYDAM, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Sayın M. Latif DENİZ, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Ahmet GEDİK, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Orhan SABUNCU, GESİAD Bursa Genç Sanayici, İşadamları ve Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bahadır ÖZGÜN ve BTSO Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldıkları bir törenle Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılmıştır.

Fuar süresince “Geçmişten Günümüze Klasik Araba Sergisi” katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur.

KATILIMCI FİRMA – MÜMESSİLLİK BİLGİLERİ

BURSA OTO SHOW FUARI 2011, Bursa 7. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı’na 8 ülkeden toplam 104 firma ve firma ve firma temsilciliği katılmıştır. Bu ülkeler aşağıda verilmiştir.

Almanya İngiltere
Çek Cumhuriyeti İtalya
Güney Kore Japonya
Hollanda Türkiye

BURSA OTO SHOW 2011 Fuarı ziyaretçilerinin % 89,1’i Bursa’dan, % 10,9’u ise Bursa dışından olmak üzere toplam 8 ilden gelmiştir.
(Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli ve Yalova)

 FUAR ZİYARETÇİ BİLGİLERİ

GENEL ZİYARETÇİ DAĞILIMI

TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen BURSA OTO SHOW FUARI 2011, Bursa 7. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı’122.490 ziyaretçi gezmiştir.

YURTDIŞI ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
BURSA OTO SHOW FUARI 2011, Bursa 7. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı girişi sırasında ziyaretçilerden alınan bilgi formlarının değerlendirilmesi sonucunda ve Tüyap davetlisi olarak fuara yurtdışından Fransa, İspanya ve Romanya’dan ziyaretçi geldiği tespit edilmiştir.

GENEL ZİYARETÇİ PROFİLİ
Fuar ziyaretçilerinin % 92’si fuarı olumlu olarak değerlendirmiş olup,  ziyaretçilerin fuarla ilgili beklentilerini karşılama oranları aşağıda verilmiştir.

Beklentiyi Karşılama Oranı (%)

Fuar ziyaretçileri tarafından olumlu bulunan önemli hususlar aşağıdaki grafikte verilmiştir.

Olumlu Hususların Dağılımı (%)

 

GELECEK FUARA İLİŞKİN NİYET

DEMOGRAFİK İSTATİSTİKLER

(a) Ziyaretçilerin Yaş Dağılımı

(b) Ziyaretçilerin Eğitim Durumu Dağılımları

(c) Ziyaretçilerin Cinsiyet Dağılımı ( % )

PROFESYONEL ZİYARETÇİLERİN FİRMA VE FAALİYET ALANLARI DAĞILIMI

S.No

Ziyaretçilerin Firma Faaliyet Alanı Dağılımı

%

1

Lojistik ve Nakliye Firmaları

29,3

2

Otomobil Alım-Satımı

15,2

3

İnşaat-Hafriyat

11,8

4

Otomotiv Yan Sanayi ve Aksesuarları

10,6

5

Ticari Araçlar Satış-Yan Sanayisi

7,8

6

Tekstil Firmaları

5,4

7

Otomotiv Servis Ekipmanları

3,6

8

Otobüs İşletmeleri

3,2

9

Gıda Firmaları

2,8

10

Otomotiv Lastik İmalat-Satışı

2,6

11

Akaryakıt ve Madeni Yağ Sanayi

2,5

12

Turizm

2,4

13

Elektrik-Elektronik Sistemler

1,3

14

Finans Kurumları-Sigortacılık

0,8

15

Diğer

0,7