101 Ülkeden 74.889 ziyaretçi Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob Fuarları yüzlerce makine satışıyla sektörü canlandırdı

Ahşap ve mobilya yan sanayi üreticileri ve ihracatçılarıyla sektörün yerli ve yabancı profesyonellerinin bir araya geldiği Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob fuarları, bu yıl bir rekora daha imza atarak 101 Ülkeden 74.889 sektör temsilcisini aynı çatı altında buluşturdu. REED TÜYAP tarafından Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) ve Mobilya Aksesuar Sanayiciler Derneği (MAKSDER) iş birliğiyle düzenlenen fuar; katılımcı ve ziyaretçilerden tam not aldı.
 
Ahşap ve mobilya yan sanayi endüstrilerinin Avrasya’daki en büyük buluşma platformu olan Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob fuarları, 14 – 18 Ekim 2017 tarihleri arasında eş zamanlı olarak TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. 34 ülkeden 842 firma ve firma temsilciliğini 120.000 m2 kapalı alanda buluşturan fuarlar, sektör katılımcılarından tam not aldı.
Son teknoloji kullanarak geliştirilen inovasyon harikası ürünlere ev sahipliği yapan fuarın açılışında; sektör profesyonellerinin yanı sıra katılımcı firmalar da yer aldı. Mobilya endüstrisinin tüm yeniliklerini eş zamanlı olarak bir araya getiren fuar, toplamda 74.889 ziyaretçiyi ağırladı. Yurt dışından da yoğun ilgi gören fuarlarda; 34 ülkeden gelen katılımcılar, ürünlerini 5 gün boyunca ziyaretçilere tanıtma fırsatı buldu.

Promatt Özel Bölümü İkinci Kez Ziyaretçileri ile Buluştu

İntermob Fuarı bünyesinde düzenlenen Promatt Yatak İmalatı Yan Sanayii, Ekipman Hammadde ve Makineleri Özel Bölümü; bu yıl ikinci kez kapılarını açarak yatak üretim makineleri, tekstil ve dolgu maddeleri, yaylar ve yay sistemleri, yatak süngerleri gibi ürünlerin önde gelen üreticileri ile ziyaretçilerini bir araya getirdi. Bu yıl 13. Salonda yer alan Promatt, İntermob’un kapsamını genişleterek fuarların daha geniş bir ziyaretçi kitlesine hitap etmesini sağladı.

Sektörün geleceği için Endüstri 4.0 konuşuldu…

Öte yandan Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob Fuarları kapsamında REED TÜYAP ve Orman Mühendisleri Odası işbirliğiyle düzenlenen ‘Ahşap Sektöründe Gelecek Vizyonu Endüstri 4.0’ adlı panel, sektörün tüm paydaşlarını aynı çatı altında buluşturdu. ‘Endüstri 4.0 Uygulamalarında Otonomi’, ‘Yapay Zeka’ ve ‘Orman Ürünleri Sanayinde Endüstri 4.0’ başlıklı konuların konuşulduğu panelde; ağaç işleme sektörünün de geleceği masaya yatırıldı.

“Her anlamda oldukça başarılı bir fuara ev sahipliği yaptık”

Ağaç İşleme Makinesi-İntermob Fuarları Proje Grup Başkanı Ediz Tok, Türkiye mobilya sektörünün makine ihtiyacına cevap vermekte itici güç olan ağaç işleme makineleri ve yan sanayi sektörünün tüm paydaşlarını tek çatı altından buluşturmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Fuarın kendileri için son derece başarılı geçtiğini ifade eden Tok, “Her anlamda oldukça başarılı bir fuara ev sahipliği yaptığımızı düşünüyoruz. Gerek katılımcılarımızdan gerekse ziyaretçilerimizden oldukça olumlu geri bildirimler aldık. Reed Tüyap olarak başlattığımız dijital dönüşümün olumlu sonuçlarını bu yıl daha da net bir şekilde görebildik. E-Davetiye alan ziyaretçilerimizin sayısı yaklaşık %75 oranında artarken, bu yıl katılımcı ve ziyaretçilerimizin hizmetine sunduğumuz B2B Eşleştirme Sistemi sayesinde ziyaretçilerimiz katılımcılara dijital ortam üzerinden randevu talebi gönderebildi. Bununla birlikte, fuarlarımızın sektörün gelecek vizyonunu da çizdiğinin bilinciyle sektöre yön verecek özel paneller düzenledik. Tüm bunların sonucunda  fuarlarımız, şimdiye kadar elde edilen en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı. Yabancı ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 16 oranında artarken,  ulusal ziyaretçi sayısında yüzde 3, totalde ise yüzde 4 oranında büyüme yakaladık.” dedi.

Seneye de aynı yerde…

Sektöre yeni pazarlar sunmak için pazarlama ağını genişleten Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob fuarları, gelecek yıl 13-17 Ekim, 2018 tarihlerinde önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yapmaya ve yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar paylarını arttırmak isteyenler için etkin bir ticaret platformu olmaya hazırlanıyor. ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN