Ambalaj sektörü Ekim ayında Tüyap’ta bir araya gelecek

Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, Avrasya Ambalaj İstanbul 2023 adıyla bu yıl 11-14 Ekim tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Türk ambalaj endüstrisine 360 derece bir bakış sunacak olan bu fuara, on binlerce ziyaretçi bekleniyor.

İstanbul, ambalaj endüstrisinin merkezi olmaya devam ediyor. RX Tüyap tarafından düzenlenen ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) iş birliğiyle gerçekleşen Avrasya Ambalaj İstanbul 2023 28. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı, 11-14 Ekim 2023 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde Büyükçekmece, İstanbul'da kapılarını açacak.

Dünya lideri konumunda olan Türk ambalaj endüstrisi, global pazarlara erişim sağlayan bir ticaret platformu olarak öne çıkıyor. Ayrıca, sürdürülebilir ambalaj çözümlerine ilham kaynağı olan yeni ürünler ve tasarımların geliştirilmesine katkı sağlıyor. 120 bin metrekare kapalı alanda 14 salonda gerçekleşecek olan fuar, ambalaj ürünleri, ambalaj & gıda işlem makineleri ve baskı ve konverting alanlarında 1200'den fazla yerli ve yabancı firma ve temsilciyi bir araya getirecek. Ayrıca, T.C. Ticaret Bakanlığı'nın katkıları ve Tüyap'ın yurt dışı ofisleri aracılığıyla organize edilen profesyonel alım heyetleri ile 2023 yılında 130'un üzerinde ülkeden 80 bini aşkın ziyaretçiye ev sahipliği yapmayı hedefliyor.

RX Tüyap Genel Müdürü Berkan Öner, Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı'nın Avrasya'nın en prestijli ambalaj teknolojileri fuarı olduğunu vurgulayarak, katılımcı firmaların çevreci ve sürdürülebilir uygulamalarını fuar aracılığıyla sergileyerek endüstrinin gelişimine katkı sağladığını söyledi. Öner, bu yıl daha fazla ziyaretçi ve daha geniş bir ürün yelpazesi ile daha verimli bir fuar dönemi hedeflediklerini belirtti.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Türk ambalaj sektörünün uluslararası arenada güçlü bir oyuncu olduğunu belirterek, 2022'de 7 milyar 467 milyon dolarlık ve 3 milyon 257 bin tonluk ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti. Sarıbekir, sektörün hedefinin bu başarıyı daha da artırmak olduğunu ve Türk ambalaj endüstrisinin dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını söyledi. Ambalaj ihracatının yüzde 60'ının Avrupa'ya gittiğini belirten Sarıbekir, bu oranı artırmayı hedeflediklerini ve ABD pazarındaki paylarını artırmayı planladıklarını dile getirdi.

Sarıbekir, RX Tüyap iş birliğiyle düzenlenen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı'nın önemini vurgulayarak, Türk ambalaj sektörünü uluslararası platformda daha da güçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.
Aynı dönemde düzenlenecek olan Food-Tech Eurasia Fuarı ile bir araya gelen sektör profesyonelleri, yeni tedarikçilerle tanışma fırsatı yakalarken, işletmeleri için sürdürülebilir ambalaj çözümleri içinde ürünlerini piyasaya sürebilecekler. Fuar biletleri www.packagingfair.com adresinden temin edilebilir.
  ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN