Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu Sektörünün Kalbi Junioshow ile Atıyor

12.01.2022Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. tarafından, Bebe Çocuk Konfeksiyonu Sanayici ve İş Adamları Derneği (BEKSİAD) işbirliğiyle düzenlenen bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörünün kalbinin attığı Junioshow Fuarı, 2 yıllık aranın ardından yeniden kapılarını açtı. Fuara katılan firmalar 4 kıta 70’i aşkın ülkeden 1.000’e yakın yabancı alıcı ile görüşme imkânı buldu.
 
Bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörü üretiminin yüzde 80’ini tek başına gerçekleştiren Bursa, Junioshow Fuarı ile sektördeki ihracatını artırmayı hedefliyor. Junioshow Bursa Uluslararası Bebe, Çocuk Hazır Giyim&Çocuk İhtiyaçları Fuarı 12-15 Ocak 2022 tarihleri arasında Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. 200’e yakın Bursalı firmanın stant açtığı fuarın açılışında konuşan Bursa Valisi Yakup Canbolat, 70’in üzerinde ülkeden yoğun katılımla düzenlenen fuarın kent ekonomisine katkı sağladığını söyledi. Vali Canbolat, “Bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörümüze yönelik fuarı 2 yıl aradan sonra tekrar düzenliyor olmanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz. Daha zinde bir şekilde firmalarımız fuarda yerlerini aldı. Bursamız, Türkiye’nin tekstil sektörünün en önemli dinamiklerinden biri konumunda. Bebe ve çocuk konfeksiyonu sektöründe lider bir kent. Sektörde modayı belirliyoruz. Üretimin yüzde 80’ini Bursalı sektör temsilcilerimiz tek başına gerçekleştiriyor. Fuarımızın sektörümüze, kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
 
“UR-GE ÜYELERİ İHRACATINI YÜZDE 150 ARTIRDI”
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO olarak sektörlerin ihracat odaklı büyümesine yönelik çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Özellikle UR-GE ve fuarcılık çalışmalarının tekstil sektörünün alt kolu olan bebe-çocuk konfeksiyonusektöründe ihracatı artırdığını kaydeden Başkan Burkay, sektörün ihracatındaki başarısını rakamlarla anlattı. İbrahim Burkay, “Sektör özelinde bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 4 UR-GE projesinde yer alan 104 firmamız, ilk projeyi hayata geçirdiğimiz 2014 yılından bu yana 25 eğitim programı, 19 yurt dışı pazarlama faaliyeti, 17 alım heyeti ve 50’ye yakın ülkeden 11 bin katılımcı ile 38 bin civarında iş görüşmesi gerçekleştirdi. Tüm bu çalışmalarımızın ardından UR-GE üyesi firmalarımızın yüzde 70’i ilk kez doğrudan ihracat yapma başarısı gösterdi. Bebe - çocuk konfeksiyonu sektörümüzün ihracatı her yıl ortalama yüzde 30 seviyesinde artarken, UR-GE üyesi firmalarımız ise 3 yıllık proje sürecinde ihracatlarını yüzde 150 seviyelerine kadar yükseltmeyi başardı” dedi.
 
“SEKTÖRÜMÜZÜN YANINDAYIZ”
Juniokids kurumsal kimliği altında hareket eden firmaların ayrıca UR-GE Projesi kapsamında fuarla eş zamanlı olarak 35 ülkeden yaklaşık 300 kişilik alım heyeti ile bir araya geldiğini kaydeden Burkay, “Bursa’da firmalarımızla işbirliği masasında buluşturduk. Pandemi koşullarına rağmen yılın ilk fuar organizasyonu olan Junioshow Fuarımızı da 4 kıtadan 70’in üzerinde ülkeden gelen 1.000’e yakın yabancı iş insanının katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 200 firmamızın 4 farklı salonda sergiledikleri birbirinden özel ürünlerle bebe - çocuk konfeksiyonunda moda ve trendleri belirlemeyi sürdüreceğine yürekten inanıyorum. Oda olarak bugüne kadar Bursa iş dünyamıza değer katan tüm çalışmalarda olduğu gibi bundan sonra da sektörümüzün yanınızda olmaya, üretimi ve ihracatı destekleyen projeler geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.
 
 “4 KITADAN 70 ÜLKEDEN ALICI JUNIOSHOW FUARI’NDA”
Tüyap Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, iki yıllık bir aradan sonra düzenlenen Junioshow Fuarı’nın sektörün iç ve dış ticaretine önemli katkı sağlayacağını ifade etti. İlhan Ersözlü, “Fuara 200’e yakın firma katılıyor. On binlerce ilkbahar ve yaz modelleri fuarda görücüye çıktı. Birbirinden renkli ürünler bu fuarda sergileniyor. Ticaret Bakanlığı, BTSO’nun ve Tüyap’ın yurt dışı temsilcilerinin de katkısıyla 4 farklı kıtadan 70”in üzerinde ülkeden 1.000’e yakın misafiri fuarımızda ağırlıyoruz. Beklentilerin karşılanacağı, emeklerin karşılığını aldığımız bir fuar olmasını diliyorum. Ticaret Bakanlığı’na, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na ve BEKSİAD’a teşekkür etmek istiyorum. Bu fuarla birlikte Bursa için 2022 yılı fuarlarına start verdik. Yıl sonuna kadar farklı sektörlere yönelik 8 fuar gerçekleştireceğiz. Bölgenin üretimine, istihdamına ve ihracatına katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
“FUARLARI ÇOK ÖZLEDİK”
BEKSİAD Başkanı Ömer Yıldız, bebe ve çocuk sektörünün kalbinin attığı Junioshow Fuarı’nı tüm sektör temsilcilerinin özlediğini ifade ederek, “Bugün 2 yıl aradan sonra fuarlara kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Birbirimizi ve bu salonları çok özledik. Bu süre zarfında, sektör temsilcileri olarak fuarın sektörümüz ve şehrimiz için ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Junioshow  sektörümüzün bu coğrafyadaki buluşma merkezi oldu. İnşallah bir daha fuarlarımıza ara vermek zorunda kalmayız. Üretmeye, ihracat yapmaya ve istihdam oluşturmaya devam edeceğiz. İhracat ve kalite odaklı mottomuzla çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik de bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörünün kalbinin attığı fuarın kent için hayırlı olmasını diledi.
 
JUNIOSHOW 15 OCAK’A KADAR AÇIK OLACAK
4 kıtadan 70’in üzerinde ülkeden 1000’e yakın yabancı iş insanını 200 katılımcıyla buluşturan fuarda, 0-12 yaş arası bebe - çocuk konfeksiyonu sektörünün ilkbahar - yaz kreasyonları sergileniyor. Fuar 15 Ocak Cumartesi gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN