İhracatımıza En Ağır Katkı 46 Ülkeden, 48 Şehirden Gelen 20 Bin 719 Profesyonel.

30.10.2019Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan maden ocaklarından çıkarılan toplam 2.200 blok mermerin sergilendiği Dünya’nın tek blok mermer fuarı  ‘Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı’ sona erdi.  23 – 26 Ekim tarihleri arasında  Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarı 46 ülkeden 20 Bin 719 kişi ziyaret etti. Tonu 250 dolardan 4 bin dolara kadar değişen 20 milyon dolar değere sahip fuar,  ülke ihracatına da en ağır katkıyı yaptı, beklentileri karşıladı.
 
Jeolojik yapısı bakımından mermercilik sektöründe güçlü ülkelerin başında yer alan Türkiye, önemli bir fuara daha imza attı.  TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş. ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) işbirliğiyle 23 – 26 Ekim 2019 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, doğal taş sektörünün tüm paydaşlarının tek çatı altında buluşturdu.  Dört günde 46 ülkeden 20 bin 719 kişinin ziyaret ettiği fuarda, sergilenen 2.200 blok mermerin büyük bir kısmı satıldı.
 
Fuar, Doğal Taşların Dünya’ya Pazarlanması için Uluslararası Bir Platform
5 yıl önce başlayan fuarın uluslararası bir sektör buluşmasına dönüştüğüne dikkat çeken Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “ Madencilik ülkemiz için önemli bir gelir kapısı. İhracatımıza da önemli katkılar yapan sektörlerin başında geliyor. Ülkemiz yer altı kaynakları bakımından çok zengin bir ülke.  Ülkemizin neredeyse tüm bölgelerindeki ocaklarından çıkan bloklardan oluşturduğumuz toplam değeri 20 milyon doları bulan platform ile zengin ürün çeşitliliği sergilerken, bu taşların Dünya’ya pazarlaması için de ortam sağlıyoruz. Fuarda gerçekleşen ticari faaliyetler gerek ülke gerekse bölge ekonomisine önemli katkılar sunuyor. 205 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile 8 ayrı salon ve açık alandan oluşan 60 bin m2 alanda hazırlanan ve 4 gün boyunca sektör ilgilileri tarafından takip edilen fuarda,   46 ülkeden gelen alım heyetleri,  yurt içinden ise 48 farklı şehirden gelen profesyonel ziyaretçiler ağırlandı, oluşan  iş hacmi ile sektör ihracatına ve rekabetçiliğine güç katıldı” diye konuştu.
Türkiye’nin önde gelen blok üreticilerinden oluşan katılımcı firmalara teşekkür eden Ersözlü, “Önümüzdeki yıl 21 – 24 Ekim 2020 tarihleri arasında 6. kez sektörü bir araya getirecek fuar için hazırlıklara başlıyoruz.  Beş yıldır düzenlediğimiz fuarda bizlerden desteklerini esirgemeyen BTSO’ya ve MADSİAD’a ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
Fuar Her Yıl Büyüyor
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, bu yıl 5.’si düzenlenen Bursa Uluslararası Blok Mermer Fuarı ile kentin mermer ve doğal taş sektöründeki potansiyelinin tüm dünyaya tanıtıldığını söyledi. Bursa’nın farklı renk skalası ve kalitesiyle dünya pazarlarında önemli bir rekabet avantajına sahip olduğunu kaydeden Başkan Burkay, “Beş yıl önce başladığımız ve alanında dünyada tek olan Blok Mermer Fuarımız TÜYAP ve MADSİAD’ın destekleriyle her geçen yıl büyüyor. Bu yıl 48 şehirden 205 firmanın katıldığı fuarda toplam ağırlığı 60 bin tona varan 2 binin üzerinde blok mermer sergilendi. Fuar süresince sergilenen tüm blokların büyük bir kısmı başta Çin ve Hindistan olmak üzere 46 ülkeden gelen yabancı alıcılara satıldı. Sektörün ihracatına büyük güç katan fuarımıza katılan tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
60 Bin Metrekareyi Doldurduk
MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, “Fuarımıza katılımcı sayısı yeterli, sergilediğimiz blok sayısı yeterli, 60 bin metrekareyi doldurduk. Fuarımıza 1600 tır mermer blok geldi. Bunlar fuarımız olumlu yönleri. Küresel ekonomik daralmanın etkilerini hisettik. Fuarımıza önümüzdeki yıl daha fazla ziyaretçi bekliyoruz”  dedi.
 
Bursa 5. Uluslararası Blok Mermer Fuarı, Çin ve Hindistan başta olmak üzere A.B.D. Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Bulgaristan, Cezayir, Endonezya, Fas, Filistin, Fransa, Gürcistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Karadağ,  Katar, Kazakistan, Kosova, Kuveyt, Malezya, Norveç, Libya, Lübnan, Mısır, Pakistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ukrayna, Ürdün, Yemen ve Yunanistan’dan gelen alım heyetlerini ağırladı.
 
Destek / İşbirliği
Fuar; TÜYAP Bursa Fuarcılık A.Ş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Maden Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) işbirliğiyle, Kosgeb ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleri alarak hazırlanmıştır.
 
KOSGEB tarafından desteklenen fuarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için www.blokmermerfuari.com ve www.tuyap.com.tr web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
 
Saygılarımızla,
TÜYAP BURSA FUARCILIK A.Ş. ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN