İstanbul Uluslararası Oyuncak Fuarı oyuncak sektörünün devlerini buluşturuyor

Oyuncak sektörünün dev oyuncularını bir araya getiren Avrasya’nın en kapsamlı ve uluslararası buluşması olan İstanbul Oyuncak Fuarı, 6. kez kapılarını açtı. En son trendlerin sergilendiği fuar, 14 ülkeden yerli yabancı 158 firma, 184 marka ve profesyonel ziyaretçileri bir araya getiriyor.  
 
Ülkemizde oyuncak sektörünün ticaret hacmini her geçen yıl arttıran İstanbul Uluslararası Oyuncak Fuarı 6. kez ziyaretçileriyle buluştu. Fuar, 6-9 Mart 2024 tarihleri arasında Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından OYDER (Oyuncakçılar Derneği) iş birliği ile düzenleniyor. Oyuncak sektörünün tüm bileşenlerini tek çatı altında toplayan fuar, yeni ürünleri yakından incelemek ve sipariş vermek için Avrasya bölgesindeki en etkili fuarlarından biri olarak kabul ediliyor.
Göz kamaştıran oyuncakların sergileneceği fuar, oyuncak sektörünün devleri ile yerli üreticilerin buluşma adresi konumuyla sektörün üretim gücünün ve ihracatının üst seviyelere taşımasında önemli bir rol üstleniyor.  Fuarın katılımcı ülkeleri arasında Amerika Birleşik Devletleri, Bangladeş, Çin, Danimarka, Fransa, İran, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Malezya, Polonya, Rusya ve Türkiye yer alıyor. Fuara yerli yabancı 158 firma ve firma temsilciliği ve 184 marka katılıyor.
 
T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “Türkiye’nin en büyük, dünyanın en büyük ikinci ihtisas fuarı olan İstanbul Oyuncak Fuarı’nda beraberiz. Yaklaşık 124 yerli, toplam 156 firmanın katılımıyla dört bin ziyaretçiyi bekleyen fuardayız. İhracat oranında ülke olarak dünya ile kıyasla daha yükselişe geçmekteyiz. Oyuncak ihracatımız 2023 yılın 168 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2024 yılının Ocak ayında ihracatımız geçen seneye oranla daha gelişmiştir. Üreticilerimizin her zaman yanında olacağız. Oyuncak sektörümüzün 2023 yılında 185 ülkeye ihracat yaptığı, bu ülkeler arasında Almanya, Hollanda, ABD, İngiltere ve Rusya olduğunu gözlemlemekteyiz. Türkiye, oyuncak sektöründe dinamik bir pazara sahiptir. Türkiye’de yaşayan çocuk sayısının fazlalığından dolayı, oyuncak sektörünün gelişmesi de büyük önem taşır. Oyuncak güvenliği konusunda da titizlikle kontrollerimizi gerçekleştirmekteyiz. İthalat aşamasındaki gerçekleştirilen kontroller ile güvensiz ürünleri pazarımıza sunmuyoruz. 2023 itibarı ile 200 milyon oyuncağı denetledik ve yaklaşık bir buçuk milyon güvenilir olmayan oyuncağın ülkemize girişini engelledik. Bakanlığımız oyuncak, kırtasiye ve çocukların ilgi alanında bulunan piyasa sektörlerini dikkatle incelemektedir. Bakanlığımız ve sektör firmaları ile konuşmalarımızı sürekli devam ettirmekteyiz. Avrasya bölgesinin oyuncak sektörüne girişinin en etkili fuarı olan İstanbul Oyuncak Fuarı’nın verimli ve faydalı geçmesini dilerim” ifadelerini kullandı.
 
Ziyaretçiler en yeni ürünleri keşfedecek
Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “İstanbul Uluslararası Oyuncak Fuarı, oyuncak sektöründe yer alan tüm ürün gruplarını bir araya topluyor. Sektör temsilcilerini dünyanın dört bir yanından iş insanları ile buluşturan Avrasya'nın en önemli fuarları arasında yer alıyor.  Bu yıl İngiltere, Bulgaristan, Gürcistan, İspanya, İtalya başta olmak üzere 72 farklı ülkeden ve 74 ilden online biletini alan ziyaretçiler oyuncak sektörünün popüler ve son trend ürünlerini keşfederken, katılımcı firmalar da yepyeni ürünlerini Tüyap çatısı altında sergileme ve markasının pazardaki yerini görme fırsatı buluyor. Ayrıca, bu yıl yapılan çalışmalar neticesinde online biletini alan ziyaretçilerimizin geçtiğimiz yıla göre yüzde 32 arttığını görmekteyiz” dedi.

Fuar, tanıtım için çok önemli bir fırsat
OYDER Başkanı Raşit Akar ise “OYDER olarak, sektörümüzün adını duyurmak için gerek fiziki gerekse online olarak çeşitli aktiviteler yapmaya gayret ediyoruz. İstanbul Oyuncak Fuarı, firmalarımız için kendilerini ve ürünlerini yurt içi ve yurt dışı pazarlara tanıtmak açısından çok önemli bir fırsat sunuyor. İstanbul Oyuncak Fuarı’nda hem yurt içi hem de yurt dışından gelecek ziyaretçileriyle katılımcıların iş bağlantısı kurmalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

Kapsam genişliği dikkat çekiyor
Fuarda, 0-3 yaş bebek oyuncakları, bebek beslenme ve emzirme ürünleri, bebek odası ve güvenlik, bebek bakımı - sağlık ve banyo ürünleri, 0-3 yaş bebek gereçleri, bebekler ve peluş oyuncaklar, peluş oyuncaklar, elektronik oyuncaklar, uygulama destekli oyuncaklar, festival ve parti malzemeleri, model oyuncaklar, okul araç ve gereçleri, zeka ve beceri geliştirici oyunlar, oyuncaklar, spor ve outdoor, teknik oyuncaklar, ahşap ve doğal malzemeli oyuncaklar, hobi malzemeleri, sanatsal ürün ve malzemeler, lisanslı ürünler, promosyon ürünleri, plastik araç ve gereçler, figür oyuncaklar ve rol yapma oyun setlerine kadar binlerce ürün ziyaretçiler tarafından görülebilecek.
 
Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı 6-9 Mart 2024 tarihleri arasında son gün hariç 10.00 ile 19.00 saatleri arasında, son gün ise 18.00’e kadar ziyaret edilebilecek.
Uluslararası Oyuncak, Oyun ve Bebek Fuarı’nda ihtisas fuarı olması nedeniyle perakende satış yapılmıyor ve 15 yaş altı misafirler ziyaretçi olarak kabul edilmiyor. ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN