Kitapseverlerin heyecanla beklediği Eskişehir Kitap Fuarı, 4 yıl aradan sonra kapılarını açtı

02.05.2024Kitapseverlerin heyecanla beklediği Eskişehir Kitap Fuarı,

4 yıl aradan sonra kapılarını açtı!
 
4 yıl aradan sonra şehre geri dönen Eskişehir Kitap Fuarı, 27 Nisan’da kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fuar, 5 Mayıs Pazar akşamı saat 19.30’a kadar Eskişehir Ticaret Odası Fuar Merkezi'nde ziyaret edilebilecek. Kitapseverler, 276 marka, yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun stantlarını ziyaret etme, 93 kültür etkinliğine katılma ve 522 imza gününde yazarlarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak.
Kitapseverlerin dört gözle beklediği Eskişehir Kitap Fuarı, edebiyat ve kültürün buluşma noktası olmaya devam ediyor. Fuar, 27 Nisan - 5 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir Ticaret Odası Fuar Merkezi'nde okurlarla yazarları yeniden buluşturuyor. 276 yayınevi, sivil toplum kuruluşu ve markanın yer aldığı fuarda, panel, söyleşi, atölye çalışması ve çocuk etkinliklerinden oluşan 93 kültür etkinliği yer alıyor. 4 yıl aradan sonra kitapseverlerle buluşan Eskişehir Kitap Fuarı’na olan ilgi oldukça yüksek.
Uzun bir aradan sonra yeniden Eskişehir Kitap Fuarı’na kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü; ‘Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliği ile 4 yıl aradan sonra yeniden Eskişehir Kitap Fuarı’nın kapılarını açmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Edebiyat ve yayıncılık dünyasını bir araya getiren bu fuarı, 276 yayınevi, marka ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla hazırladık. Dokuz gün boyunca kitapseverlerle buluşacak olan Eskişehir Kitap Fuarı, birbirinden farklı atölye, etkinlik, söyleşi ve sergilere ev sahipliği yapacak. Tüm kitapseverleri fuarımıza bekliyoruz.’ dedi.
Kitap dünyasının hem bireysel hem toplumsal gelişime katkı sağladığını vurgulayan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk; ‘Ülkemizde kişi başına 8,1 kitap düşüyor. Bu oran hala bizim istediğimiz seviyelerde değil. Okuma kültürünün kayba uğramaması ve bu alanda farkındalık oluşması için bu fuarları oldukça önemsiyorum.’ diye konuştu.
522 imza gününde yazarlar, okurlarla bir araya gelecek
Adnan Özyalçıner, Ahmet Ümit, Alişan Kapaklıkaya, Ataol Behramoğlu, Banu Avar, Barış Terkoğlu, Birsen Ekim Özen, Caner Sarıoğlu, Celal Karaca, Dilek Cesur, Emre Kongar, Enver Aysever, Erdem Atay, Faruk Dilaver, Fatih Duman, Figen Alkaç, Haydar Ergülen, Hüseyin Hakkı Kahveci, Mecit Ömür Öztürk, Mustafa Balbay, Nihat Genç, Saygı Öztürk, Suat Turgut, Şükran Soner, Tarık Tufan, Umut Sarıkaya, Varol Yaşaroğlu, Yılmaz Aslantürk (Otisabi), Yoshinori Moriwaki, Zülal Kalkandelen ve Ziya Selçuk gibi usta isimlerin yanı sıra Adora Yağmur, Aslı Arslan, Beyza Alkoç, Ceren Melek, Dilara Keskin, Emre Gül,  Maral Atmaca ve Zeynep Sahra gibi genç yazarlar da fuarda okurlarıyla buluşuyor.
İllüstratörler Duvarı'nda yeni yetenekler keşfedilecek
Eskişehir Kitap Fuarı dört yıl aradan sonra kapılarını açarken yeni yeteneklere de yepyeni kapılar açıyor. Fuar kapsamında yer alan ve illüstratörlerin çalışmalarını sergileyerek sektörle buluşabileceği "İllüstratörler Duvarı" ile yeni yetenekler keşfedilip yayıncılık sektörüne katkıda bulunulacak.
Etkinlikler ve sergiler ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor
Fuarın açılış günü olan 27 Nisan Cumartesi günü Guardian Yayınları tarafından düzenlenen 'Güneşi Söndürmem Gerek' film gösterimi ile ziyaretçiler keyifli vakit geçirirken bir diğer yandan da edebiyat temalı belgesel gösterimleri ve sergileri de izleme fırsatı buluyor. Karikatür-Edebiyat İlişkisi Sergisi’nin de yer aldığı fuarda, ziyaretçiler edebiyatın gücünü ve etkisini bu etkinlikler, eserler aracılığıyla deneyimleme imkânı buluyor.
Fuarla ilgili en güncel haberler, konuk yazarlar, ulaşım bilgileri, etkinlikler ve imza günleri için www.kitapfuarieskisehir.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Ayrıntılı etkinlik programı ve imza günleri listesine web sitesinin ‘Etkinlik Takvimi’ ve ‘İmza Günleri’ sekmesinden ulaşabilirsiniz.
Ayrıca fuarla ilgili güncel bilgileri ise sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.
  • facebook/tuyapkitapfuari,
  • twitter/kitapfuari
  • instagram/kitapfuari
 
Eskişehir Ticaret Odası Tüyap Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek olan ve 27 Nisan- 5 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilerini bekleyen Eskişehir Kitap Fuarı’na 10.00- 19.30 saatleri arasında ücretsiz giriş yapabilirsiniz. ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN