Lokomotif Sektörün Rakipsiz Fuarı: COMVEX İSTANBUL

4 trilyon dolar ile dünya ekonomisinin yaklaşık %5’ini oluşturan otomotiv, dünyanın en büyük 4’üncü ekonomisine karşılık gelmektedir. Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de lokomotif konumundaki otomotiv sektörü, küresel ticaretten en fazla pay alanlar arasındadır. Türkiye, Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi konumundadır ve taşıt araçları sıralamasında Avrupa’da 5’inci sırada yer alır. 2016 yılına göre 2017 yılında, Türkiye’nin minibüs ihracatında %35, kamyon ihracatında %34 ve otobüs ihracatında %8 artış gerçekleşmiştir ve üretimi ihracata dönüştürme oranımız %2 artmıştır.

Dünya’da 8’inci, Avrupa’da 2’nci sırada yer alan Türkiye’nin hafif ticari araç üretiminin toplam otomotiv üretiminden aldığı pay, dünya ortalamasının üzerindedir. 2017 yılında ağır ticari araç üretiminde de %13’lük bir büyüme gerçekleştirmiştir. 2016 yılına göre 2017 yılında k. kamyon üretiminde %60, b. kamyon üretiminde %23 ve minibüs üretiminde de %25 oranında üretim artışı elde etmiştir. 

Türkiye hem güçlü iç pazarını hem de Avrupa ve Orta Doğu pazarlarını besleyen, ulusal ve uluslararası firmaların ağır ticari ve hafif ticari araç üretimi yaptığı önemli bir merkez haline gelmiştir. COMVEX İstanbul Fuarı da, yarattığı büyük ticaret hacmi ile Avrasya Bölgesi’nin en büyük pazarlama ve satış platformu konumundadır.

COMVEX İstanbul, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD), ve Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) işbirliği ile gerçekleşmektedir.  37 ülkenin ulusal otomotiv derneğinin üye olduğu OICA (Uluslararası Otomotiv Üreticileri Derneği) Uluslararası Fuarlar Listesinde yer alan fuar, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) ve Türkiye’de kurulmuş ilk uluslararası nitelikli mesleki sivil toplum örgütü olan Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği’nin (IPRU) de desteği ile şehir içi yolcu taşımacılığı ve turizm taşımacılığının yanı sıra uluslararası yolcu taşımacılığını da tek çatı altında toplamıştır.

Ticari araç ve otobüs üreticilerin son modelleri ile aksam ve parçalardaki son yenilik ve gelişmelerin kullanıcılara sunulduğu COMVEX İstanbul Fuarı, Türkiye ticari araç sektörüne yön veren lider firmaları bir araya getirmektedir.  Fuarda otobüs ve kamyon gibi ağır ticari araçların yanı sıra, hafif ticari araçlar, treyler, otomotiv aksam ve parçaları, haberleşme sistemleri, motor yakıtları, akümülatörler, lastik ve jantlar, koltuk, servis ekipmanları bir arada sergilenmektedir. Fuar, otomotiv tedarik sanayi firmalarının yeni pazarlar yaratması açısından da son derece değerlidir.

Otomotiv sanayimizin gücünü ortaya koyduğu COMVEX İstanbul,  ticari araçlar, otobüs ve tedarik sanayimizin üretim kalite ve kapasitesini, tasarım becerisini, markalaşma yeteneğini tüm dünyaya tanıtmaktadır. 23-26 Kasım 2018 tarihleri arasında 6’ncı kez gerçekleştirilecek olan COMVEX İstanbul, Ticari Araçlar, Otobüs ve Tedarik Sanayi Fuarı, düzenlenmeye başladığı yıldan bu yana 1000’in üzerinde katılımcıya ve 120.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır.  ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN