Oyuncak sektörünün dünyaya açılan kapısına 57 ülkeden 3 bin 887 profesyonel ziyaretçi

Tüyap Fuarcılık Grubu tarafından TOYDER (Oyuncakçılar Derneği) iş birliği ile 6 – 9 Mart 2024 tarihleri arasında sektörü tek çatı altında buluşturan Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı’na ziyaretçilerin gösterdiği ilgi, katılımcıları memnun etti.  Oyuncak sektörünün tüm bileşenlerinin yer aldığı fuarda, geçen yıla oranla ziyaretçi sayısında yüzde 12, yabancı katılımcı firma sayısında ise yüzde 55 artış oranı yakalandı. Dört gün boyunca gerçekleşen iş bağlantıları ile sektör ticaretine katma değer sağlayan fuarda pelüş oyuncaklardan teknik ve model oyuncaklara, okul araç gereçlerinden zekâ geliştirici oyuncaklara, robotlardan ahşap ve natürel malzemelerden üretilen oyuncaklara kadar çok sayıda kategoride binlerce ürün yerini aldı.
 
Fuar, kıtalar arası ticaretin merkez üssü oldu
 
Hazırlıkları yıl boyunca süren fuarın beklenenin üzerinde ilgi gördüğünü belirten Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü; “Amerika Birleşik Devletleri, Bangladeş, Çin, Danimarka, Fransa, İran, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Malezya, Polonya ve Rusya’dan gelerek en yeni ürünlerini ziyaretçiler ile buluşturan 17 doğrudan yabancı katılımcı firmanın yanı sıra ülkemizin sektör lideri 139 firma ve firma temsilciliğinin birbirinden şık stantları ile yer aldığı fuar süresince, Afrika, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’ da bulunan                57 ülkeden 518 yabancı, yurt içinden 64 şehirden 3 bin 369 ziyaretçi ile birlikte toplamda                           3 bin 887 profesyonel iş insanını ağırladık.  Geçtiğimiz yıla göre yüzde 12 artış oranı yakaladığımız bu sayı, aynı zamanda şimdiye kadar İstanbul Oyuncak Fuarı’na gelen en yüksek ziyaretçi sayısı olması yönünden de dikkat çekiyor.  Gerek katılımcı gerekse ziyaretçiler açısından memnuniyet oranı yüksek olan fuar, markalaşma yolunda ilerleyen, marka bilinirliğini artırmak isteyen ve yeni hedef pazarlara ulaşarak küresel adımlarını hızlandırma amacını taşıyan Türk oyuncak üreticilerinin çabalarına ivme katmaya, küresel ticareti şekillendirmeye devam ediyor. Oyuncak sektörünün İstanbul’dan dünyaya açılan kapısı olarak hem bölge hem de ülke ekonomisine değer katmayı sürdürmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
Fuarda oyuncak sektörüne dev katkı
TOYDER Başkanı Raşit Akar ise “TOYDER olarak ilk yılından beri Tüyap Fuarcılık Grubu ile birlikte organize ettiğimiz Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı emin adımlarla markalaşma yönünde ilerliyor. Göz kamaştıran oyuncakların sergilendiği fuar, oyuncak sektörünün devleri ile yerli üreticilerin buluşma adresi konumuyla sektörün üretim gücünün ve ihracatının üst seviyelere taşımasında, sektörümüzün adını geniş coğrafyalara duyurmak konusunda önemli bir rol üstleniyor.  Bu yıl da renkli bir atmosferde geçen fuarımızı sektör temsilcilerinin yoğun ilgi ile takip ettiğini görüyoruz. Gerek yurt içinden gerekse sektör ticaretinin yoğun olduğu 57 hedef ülkeden gelen alıcıların katılımcı firmalar ile kurdukları iş bağlantıları ile güzel ve verimli bir fuar dönemi geçirdik” diye konuştu.
 
2025 takvimi açıklandı
Oyuncak sektöründe lider konumda olan katılımcılarıyla, nitelikli yerli ve yabancı ziyaretçisiyle memnuniyet yaratan fuar, 2025 yılı hazırlıklarına da şimdiden başladı. 25 – 28 Şubat 2025 tarihlerinde Salı ve Cuma günleri arasında 7. kez gerçekleştirilecek Uluslararası İstanbul Oyuncak Fuarı, sektörün pazar payının büyütmesi için yeni stratejiler planlayarak yol almaya devam ediyor.
  ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN