Tarım makineleri ve teknolojileri sektöründe Türkiye’nin ilk B2B fuarı Agro Show Eurasia 07-10 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul’da kapılarını açacak

Tüyap tarafından Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği Derneği TARMAKBİR iş birliği ile düzenlenen Agro Show Eurasia 07-10 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.  
 
Tarım makineleri ve teknolojileri sektöründeki tamamen yabancı müşterilere odaklanan Türkiye’nin ilk B2B fuarı Agro Show Eurasia’nın sektörün bütün global markalarını içinde barındıran marka bir fuar olması hedefleniyor.
 
 
Tüyap tarafından TARMAKBİR iş birliği ile İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Agro Show Eurasia Tarım, Tarım Makineleri, Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı, yurt içi ve yurt dışından sektör oyuncularını ilk kez bir araya getirmeye hazırlanıyor.
 
7–10 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarın sektörde marka bir fuar olması hedefleniyor. Tarım makineleri ve teknolojileri sektöründe Türkiye’nin ilk B2B fuarı olma niteliğine sahip Agro Show Eurasia, tamamen yabancı müşterilere odaklanıyor. Fuarın ziyaretçi profili arasında potansiyel distribütör adayları, büyük çiftçiler, müteahhitler, ortak makine parkı olan kooperatifler gibi yakın zamanda yatırım planlayan profesyonel ziyaretçiler, tarım makinesi alımı yapan devlet kurumları, çiftçi örgütleri, önder çiftçiler, tarım makineleri sanayicileri ve profesyonel yöneticiler, tarım makineleri dış ticaret şirketleri, araştırmacılar ve akademisyenler yer alıyor.
 
Perakende alım yapan yurt içi ziyaretçiler yerine profesyonel uluslararası ziyaretçiler hedeflenen fuar için uluslararası mecralarda dijital ve geleneksel yöntemlerle tanıtımlarına başlandı. 4 gün sürecek olan fuarda katılımcı firmalar, sektörün yoğun fuarlarından farklı olarak rahat bir ortamda sergi, tanıtım ve pazarlama faaliyetleri yürütülebilecekler.
 
Avrasya’ya vizyon kazandıracak
Fuarın lansmanı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “TARMAKBİR ile yıllara dayanan güçlü iş birliğimizi bir adım daha ileri taşıyarak Agro Show Eurasia fuarımızı ilk kez düzenleyecek olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Fuarımızın tanıtım çalışmalarını hızla sürdürüyoruz, ağırlıklı olarak yoğun tarım makinesi ithalatı yapmamıza rağmen Türkiye’nin yeterli pazar payı alamadığı ülkelerden, komşu ülkeler ve Balkanlar başta olmak üzere yakın coğrafyada yer alan ülkelerden, tarımın giderek daha fazla önem kazandığı Afrika kıtasından, Türk Cumhuriyetlerinden, son dönem gelişmeleri nedeniyle nihai ürün, aksam ve parça odağında Uzak Doğu yerine Türkiye’yi tedarikçi listesine alan AB ülkelerinden binlerce iş insanının ziyaret etmesini bekliyoruz. Bu kapsamda Türkiye’nin ilk B2B tarım fuarının Avrasya coğrafyasına yeni bir vizyon kazandıracağını ve ülkemizin tarım ihracatına önemli bir katkı sunacağını öngörüyoruz” dedi.
 
Tarımda ihracat fırsatları yakalanacak
Tarım sektörünün ülke ekonomisine sunduğu yadsınamaz katkıyı gerçekleştirilen basın toplantısında vurgulayan TARMAKBİR Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal, “2019 yılında ilk kez 1 milyar dolar ihracat barajını aşan ve dünya sıralamasında 16. sıraya yükselen tarım makinaları endüstrimiz 2020 sıralamasında 15. sıraya yükselmiş olmakla birlikte, hedeflediği ilk 10 için 2,5 milyar dolar bandına yaklaşmak durumunda. 2021 yılında 1,5 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştiren sektörümüz, küresel pazarların -en azından şimdilik- durağan bir seyir izlemesi nedeniyle 2022 yılının ilk aylarında arzu ettiğimiz bir gelişmeyi gösteremedi. Resmi verilere göre ihracatını ilk 4 ayda sadece 4,4 puan arttıran sektör, iç pazarda özellikle ekipman segmentinde etkisi daha fazla hissedilen daralma sonucu rotasını alternatifsiz bir şekilde ihracata çeviriyor. Aslında bu geçici durmalar, tedarik zincirindeki bozulmalar yeni bir konu da değil, salgının başından beri süregelen bir konu. Bu sorunlar kısmen ve zaman zaman bizde de yaşansa da bu noktada çok daha iyi bir noktada olduğumuz söylenebilir. Bu fırsatı kazanca dönüştürmemiz içinde daha fazla alıcıya ulaşmamız öncelikli bir konu. Aralık ayında Tüyap iş birliğiyle İstanbul’da düzenleyeceğimiz Agro Show Eurasia, Tarım, Tarım Makineleri, Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı’nı, ihracat odaklı bir fuar olmakla birlikte, küresel bir marka olmak ve daha fazla ziyaretçiye ulaşmak için sektörün bütün global markalarını içinde barındıran marka bir fuar olma hedefiyle kurguluyoruz. Tüm tarım profesyonellerini fuarımızda görmek için sabırsızlanıyoruz” sözlerini kullandı.
 
Avrasya’nın ihracat kapısı: İstanbul’dan tüm dünyaya!
Fuarın T.C. Ticaret Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA’nın desteklerinin yanı sıra Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu DEİK başta olmak üzere çeşitli kurumlar aracılığıyla da tanıtımı yapılacak. Bu kapsamda Agro Show Eurasia, dünyada tarımsal teknolojiler alanında tamamen yabancı müşterilere odaklanan ilk B2B fuar olarak ticari ilişkilerini geliştirmek, ihracat hacmini arttırmak isteyen firmalar için yüksek bir potansiyel barındırıyor.
 
Fuarın kapsamı dikkat çekiyor
Sergilenecek olan tarım makineleri, sera teknolojileri, sektörel start-up’ların yanı sıra, fuarın dikkat çeken bir diğer yanı ise sektörün yan sanayisini de bir bütün olarak kapsaması olarak öne çıkıyor. Boya, motor yağı gibi kullanım ve sarf malzemelerinden cıvata, zincir, kayış-kasnak gibi genel yedek parçalara, test ve belgelendirme hizmetlerinden otomasyon sistemlerine kadar tarım makinelerine dair ne varsa profesyonel ziyaretçiler tarafından gözlemlenebilecek. ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN