Tarımın Karadeniz’deki birleştirici gücü Samsun Tarım Fuarı, 8. kez kapılarını açıyor

8. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, Samsun ve Karadeniz’de yer alan üreticileri, 18-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir kez daha bir araya getiriyor. Fuara, bölgeden üretici birlikleri, bölgesel ürün yetiştiricileri ile tüm tarım kooperatiflerinin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.  

Türkiye’nin tarımsal üretim potansiyeli yüksek şehirlerinden biri olan Samsun, 8. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı için geri sayıma başladı. Verimli ovalarıyla tarım sektörünün en gözde şehirleri arasında yer alan Samsun, 18-22 Ekim 2023 tarihleri arasında Karadeniz bölgesindeki üreticileri, Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getiriyor. Samsun Tarım Fuarı’na ulusal ve uluslararası fuarlara giren üretici firmalar yoğun ilgi gösteriyor ve Karadeniz’de gerçekleşen en büyük tarım fuarı olarak dikkat çekiyor. 

Tüyap Fuarcılık organizasyonu, Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB’in katkılarıyla kapılarını açacak fuarda; Traktörler, biçerdöverler, hayvancılık ekipmanları, tarımsal mekanizasyon ve teknolojileri, zirai ilaçlar, gübreler, tohum, fide, fidan, sera teknolojileri, sulama sistemleri, çiftçilik ekipmanları, canlı hayvan yetiştiriciliği, ve tarımsal ürünler sergilenecek. 

Üreticilerin yoğun ilgisi bekleniyor

Samsun Tarım Fuarı’na Samsun Bafra’dan çeltik üreticileri, Ordu, Trabzon, Giresun gibi Doğu Karadeniz’in çeşitli illerinden fındık üreticileri, bal üreticileri, Çorum bölgesi, tüm Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu’nun Kuzeyinden üreticilerinin yoğun ilgisi ve ziyareti bekleniyor.  

Yüksek tarım potansiyeliyle Karadeniz Bölgesi

Samsun, verimli ovalarıyla meyve, sebze, şekerpancarı, hububat, yem bitkileri gibi tarım ürünlerinin üretiminin çeşitliliği ve yetiştirmeye oldukça müsait olmasıyla öne çıkıyor. Kışlık sebze üretiminde stratejik olarak avantajlı olması, son yıllarda meyve üretiminde ön plana çıkmasıyla Samsun, tarımsal üretim anlamında stratejik avantajını sürdürüyor. Bölgenin en önemli tarımsal üretim potansiyelinin gerçekleştiği Samsun’a bölgeden üretici birlikleri, bölgesel ürün yetiştiricileri ile tüm tarım kooperatiflerinin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.  

Sırada iki tarım fuarı daha var

Ayrıca Tüyap’ın ikinci dönem fuarları tüm hızıyla sürüyor. Samsun Tarım Fuarı’nın ardından 
Adana Tarım ve Sera Bahçe Fuarı 7-11 Kasım 2023, AgroShow Eurasia fuarı 6-9 Aralık 2023 tarihleri arasında kapılarını üreticilere açacak.
 
TÜYAP Hakkında: Tüyap, Türkiye’nin ilk fuarcılık şirketi olarak 1979’da Bülent Ünal tarafından kuruldu. Türkiye’de fuarcılığın gelişiminin öncüsü olan Tüyap Fuarcılık Grubu kuruluşundan bugüne kadar yurt içinde 1.827, yurt dışında ise 39 ülkede 200 fuar gerçekleştirdi. Geride bıraktığı 42 yılda Tüyap, 127 ülkeden 337 bin 913 firmaya hizmet verdi ve düzenlediği fuarlarda 213 ülkeden 67 milyon 133 bin 226 ziyaretçiyi ağırladı.  Çin, Rusya ve Afrika’da ilk Türk ihraç ürünleri fuarlarını organize eden şirket, halen yılda ortalama 10 yurt dışı fuara Türk milli katılımı organize ediyor. Türkiye’de kendi fuar merkezine sahip tek özel sektör fuarcılık kuruluşu olan Tüyap, profesyonel kadrosu ve 100’ü aşkın meslek örgütü ile uzun vadeli iş birlikleri yaparak, Türkiye’de sahip olduğu ve işlettiği 6 fuar merkezi ve 4 ülkede sahip olduğu uluslararası ofisi ile düzenli ihtisas fuarları gerçekleştiriyor. Yeni dönemde ‘ticaret için önce sağlık’ mottosuyla fuarlarını düzenleyen Tüyap, Türk Standartları Enstitüsü’nün COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı şartlarını yerine getirerek TSE COVID-19 Güvenli Hizmet Belgesi almaya hak kazanan ilk fuarcılık şirketi olmanın sorumluluğuyla, dijital olanaklarını da seferber ederek hibrit fuarlar düzenlemeyi sürdürüyor. 

Bilgi için: Gökçe Ece Oksay / ÜNİTE Edelman (533) 611 54 82 
gokce.oksay @unite.com.tr; www.unite.com.tr

ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN