Tüyap Samsun Gıda Fuarı 31.140 Kişi Tarafından Ziyaret Edildi.

"KARADENİZ’İN GIDA İHTİSAS FUARI, BÜYÜK BAŞARIYA İMZA ATTI"
 
Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, KOSGEB, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Samsun Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliği, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Karadeniz Perakendeciler Birliği (KARADENİZ PERDER), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR)’in destekleri ve işbirlikleri ile hazırlanan SAMSUN GIDA 2017, 2.Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı, 23 - 26 Kasım 2017 tarihlerinde TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ nde sektörü bir araya getirdi.
 
Samsun 'un Milletvekilleri Fuarı Ziyaret Etti
Samsun Valisi Sayın Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Belediye Başkanı Sayın Hasan Togar, Bafra Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN fuarda stant açan firmalarla birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Fuarın yoğun ilgi gördüğünü ve oldukça verimli olduğunu dile getirdiler. Beraberinde Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, fuarda stant açan firmalarla birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Aynı zamanda Samsun Milletvekillerimiz Sayın Akif Çağatay Kılıç, Sayın Fuat Köktaş, Sayın Kemal Zeybek fuarı ziyaret ederek stant açan firmalar ile tek tek temasta bulundular.
5 Ülkeden 159 kişilik Alım Heyeti Samsun Gıda Fuarında
 
Gürcistan, İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan’ dan organize edilen ve iş adamlarından oluşan 159 kişilik yurt dışı heyetleri fuar alanını ziyaret ederek katılımcı firmalarla detaylı görüşmeler ve iş birlikleri yaparak geleceğe yönelik yatırımlara imza attılar. Yerli firmalara yurtdışı bayilikleri teklif eden yurt dışı alım heyetleri, gıda mamulleri ve gıda teknolojileri üreten firmalar ile ikili görüşmeler yaptıklarını belirterek fuardan memnuniyetle ayrıldıklarını dile getirdiler. Fuar boyunca ziyaretleri devam eden heyetler, yaptıkları iş birlikleri ve yatırımlarla, fuarın dünyaya açılan kapısı olması noktasında, yerli firmalar ve gıda sektörü arasında fırsat yaratacak adımlar attılar.
 
Ekonomi Bakanlığı Yurt Dışı Alım Heyeti
 
Ekonomi Bakanlığı himayelerinde, Karadeniz İhracaatçılar Birliği 'nin organizasyonu ile Etiyopya'dan gelen alım heyeti fuarı ziyaret etti. İkili iş görüşmeleri yaparak endüstriyel mutfak ekipmanları firmaları ile bağlantılar kurdular.
İhracat ve Ortak Yatırım Görüşmeleri Gerçekleşti
 
 
Yurt dışı heyetlerinden, İran heyeti fuara katılan firmalardan endüstriyel mutfak ekipmanları anlaşmaları için ikili görüşmeler yaptılar ve firmaları kendi ülkelerine davet ettiler. Azerbaycan ve Gürcistan heyeti ise fuara katılan plastik firması, çay kazanı firması ve şarküteri firmaları ile bağlantılar kurdu. Fuara katılan ambalaj firmalarıyla görüşmeler yapan Irak ve Suriye heyeti, zeytinyağı ve süt ürünleri ile ilgili bağlantılar kurdu. Heyetlerin ziyaret ettikleri diğer stantlar arasında gıda lojistiği ve jeneratör sistemleri de yer aldı.Ayrıca Yurt dışından gelen tüm heyetler fuardan çok memnun kaldıklarını dile getirdiler.
 
Stant Açan Firmalar Çok Memnun
TÜYAP Samsun  tarafından ikinci  kez organize edilmiş olan Samsun Gıda Fuarı, gıda imalat sektörü, endüstriyel HORECA ekipmanları ve ambalaj sektörü, toplu tüketim sektörü, turistik işletmeler ve ev dışı tüketim sektörünü buluşturan bir platform olma başarısına ulaştı. Stant açan firmaların tamamına yakını, 2018 yılında düzenlenecek Gıda Fuarı’ na  katılacaklarını ve memnuniyetlerini belirtti.
“PERDER ve Süpermarket Yöneticilerinden Oluşan Alım Heyeti ” Ürünleri İnceledi
Karadeniz PERDER’in  (Türkiye Perakendeciler Federasyonu – Karadeniz ) önderliğinde İstanbul, Kastamonu, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Amasya, Tokat, Çorum ve Samsun’dan fuara gelen süpermarket ve market zincirlerinin sahipleri 100'e yakın alım heyeti ziyaret etti. Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Çorum Bakkallar Odası tarafından 123 kişi fuara gelerek katılımcı firmalar ile birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Firmalar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan market sahipleri ve yurt içi heyetleri fuardan memnun kaldıklarını ve her türlü ürünle ilgili önemli bağlantılar yaptıklarını ifade ettiler.
Tüm Anadolu’ dan Profesyonel Ziyaretçiler
 
Fuarın açılış gününden itibaren, Karadeniz, İç Anadolu, Marmara ve Doğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere tüm illerden fuarı ev dışı tüketim grupları,  ulusal marketler, süpermarket zincirlerinin yöneticileri ve satın alma yöneticileri, gıda ve içecek perakendecileri, tüm HORECA tesisleri, oteller ve turizm tesisleri işletmecileri, kafe, restoran işletmecileri, fastfood zincirleri yöneticileri, bakkaliye grubu, yerel marketler, yemek fabrikaları, catering firmaları, gıda mühendisleri ve toplu tüketim yapan her türlü kuruluşun yöneticileri ziyaret etti.
 
TAFED Üyesi 23 Farklı Bölgenin Aşçı Birliği Başkanları ve Aşçılar Stant Açan Firmaların Ürünlerini İnceledi
 
TAFED ve Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği' nin değerli katkıları ile Samsun, İstanbul,  İzmir, Ankara, Kayseri, Gaziantep, Ordu, Amasya, Konya, Trabzon, Rize, Çorum, Eskişehir, Alanya, Kuşadası, Bursa, Kapadokya, Tokat ve ülkemizin diğer bölgelerinden fuara gelen bölge aşçı birliklerinin başkanları ile 50 aşçıbaşı, her gün başka bir Karadeniz ilinin özel lezzetini, Gastronomi Turizmi Özel Sunum Alanı’nda
ziyaretçiler ile buluşturdular. Yine zincir otel, restoran ve önemli turizm işletmelerinin aşçıları ve şeflerinden oluşan birlik üyeleri, yönetim kurulu başkan ve başkan yardımcıları, fuarda stant açan firmalar ile bire bir görüşerek, yeni ürün ve teknolojiler hakkında bilgi alarak, satın alma öncesi ön görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirttiler.
 
Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı, Sn. Zeki Açıköz fuarı ziyaret ederek TAFED üyesi aşçılarla buluştu. Sayın Açıköz  tüm stant açan firmaları ziyaret ederek yeni ürün ve teknolojileri hakkında bilgi aldı. 50 kişilik aşçı grubu ve başkanı HORECA sektörü ile tüm otel ve restoranlar için, firma ve ürün analizleri yaptılar. Sayın Açıköz fuarın bölge, HORECA ve tüm gıda sektörü için çok faydalı olduğunu, ayrıca fuarın bölgenin sektörel tanıtımı için başarılı bir platform olduğunu dile getirdi.
 
Ayrıca Fuarda perşembe, cuma, cumartesi günleri TAFED ve Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği' nin destekleri ile Karadeniz Yöresel Lezzetleri Sunumları gerçekleştirildi. Ayrıca TAFED kurucu başkanı Haşim Demirtaş tarafından, Sebze Dekor ve  Oymacılık Eğitimi ve TAFED Milli Takım Direktörü Dr. Emrah Köksal Sezgin tarafından Pastacılık Eğitimleri verildi.
 
Gıda Sektörü Panelleri Yapıldı
 
Samsun 2. Gıda Fuarı’nın akademisyen ve şefleri seminer ve konferanslarla, yöresel lezzetlerin yanı sıra eğitimler de verildi.
 
Fuar boyunca; Aile Şirketlerinde Değişim, Dönüşüm ve Sürdürülebilir Büyüme, Katma Değerli Gıda Üretiminde Projelendirme ve Koruma Faaliyetleri, Gıda Mühendisliği Bölümünün Sektördeki İş Birliği İmkanları, Balda Hijyen ve Kalite, Gıda Hijyeni ve Güvenliği, Ekmek ve Ekmek Üretiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar ve Gıda ile Temas Eden Madde ve Malzemeler konulu seminerler ve konferanslar düzenlendi.
 
 
TÜYAP TÜM FUARCILIK YAPIM A.Ş.
 
Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN